blog o macierzyństwie, pasjach i spełnianiu marzenia o domu...

Wybór działki – serce czy rozum?

Wybór działki – serce czy rozum?

Działka – wybór pierwszy, podstawowy

Wybór działki już za Wami? Ufff…, to połowa sukcesu! Wybór działki pod budowę, to jest chyba najbardziej skomplikowane zadanie – coś o tym wiem. W końcu to ważna decyzja – w tym miejscu ma powstać dom i z tym miejscem wiążemy swoją przyszłość. Niestety ten wybór determinuje wiele czynników – oprócz tego, że ma się nam podobać, w grę wchodzą koszty, odległość od centrum, miejsca pracy, rodziców, sklepów…

Wybór działki z rozsądku?

Działka to teren, której wartość może się zmieniać na przestrzeni czasu. Na pewno warto przeanalizować wartość rynkową pod kątem przyszłości – czy jej cena ma szansę wzrosnąć. Ważne jest także, czy macie konkretny projekt domu i chcecie dostosować go do terenu. Jeśli tak nie jest, można kierować się większą swobodą przy wyborze działki i do niej stworzyć koncepcję domu. Warto zastanowić się także jaką funkcję ma pełnić ogród, jakie ma dla Was znaczenie i ile czasu chcecie mu poświęcać. Jeśli z ogrodem wiążecie wiele aktywności i macie czas, aby o niego zadbać, warto poszukać większej działki. Nie wszyscy jednak mają ochotę spędzać cały dzień na koszeniu trawy i być może niektórych zadowoli mały i niewymagający ogródek. Najlepiej gdyby teren miał kształt prostokąta – łatwiej dostosować do takiego układu większość projektów. Dom powstanie szybciej, gdy działka jest budowlana (można to sprawdzić w Wydziale Planowania Przestrzennego) i przygotowana pod budowę. Nie bez znaczenia dla większości rodzin jest odległość od centrum miasta i sklepów. W końcu to wygoda gdy w trakcie gotowania można szybko wyskoczyć po brakujący produkt. Idealnie gdyby wybór z rozsądku byłby też wyborem z serca. Niestety zazwyczaj nie da się połączyć wszystkich atutów w jednej działce i trzeba wybierać. Wtedy pozostaje pytanie, co tak naprawdę jest dla Was ważne.

Serce czy rozum?

Wraz z mężem stanęliśmy przed takim właśnie wyborem. Posiadaliśmy działkę blisko miasta, na płaskim terenie, z dobrym dojazdem do centrum. Miejsce było dobre, ale nie zachwycało nas. Budowanie domu w tym miejscu byłoby wyborem z rozsądku. Nam podobało się coś zupełnie innego. Dla nas magiczne było miejsce oddalone nieco od miasta, z pięknym widokiem na góry. Nie ma tam przystanków autobusowych i marketów. Podjęliśmy jednak decyzję, że w tym właśnie miejscu powstanie nasz Dom. Niedługo zaczynamy budowę i myślę, że była to słuszna decyzja. Jeśli jest się w stanie dużo poświęcić dla wymarzonego miejsca, minusy mają wtedy mniejsze znaczenie:-) Bez względu na to, czy Wasz wybór zdeterminuje serce czy rozum, ważne żeby była to przemyślana decyzja i żebyście byli jej pewni. Powodzenia!

wybór działki

 1 thought on “Wybór działki – serce czy rozum?”

Dodaj komentarz