blog o macierzyństwie, pasjach i spełnianiu marzenia o domu...

Przytulanki – wierzę w ich moc!

Przytulanki – wierzę w ich moc!

Co to są tak naprawdę te przytulanki?

Przytulanki pełnią ważną rolę w życiu dziecka. Do dziś mam swojego Szczekusia… moją pierwszą maskotkę, którą pokochałam. Stała się ona moją prawdziwą „przytulanką” – podkreślam „przytulanką”, nie zabawką. Zabawki to coś zupełnie innego. Lubiłam bawić się lalkami, maskotkami, krokoskami (pamiętacie?), a Szczczekuś stał wtedy na półce i patrzył jak się bawię. Kiedy jednak kładłam się spać, czy też czekała mnie jakaś podróż lub nowe i nieznane wydarzenie – Szczekuś był zawsze przy mnie. Po pewnym czasie nauczyłam się o niego dbać – karmiłam, bawiłam się z nim, przytulałam, okazywałam czułość.

Moc przytulanek

Pamiętam swoje przerażenie, kiedy mama chciała wyprać Szczekusia w pralce. A gdy już się na to zgodziłam, spotkało mnie kolejne, jeszcze większe przerażenie, kiedy Szczekuś zrobił się nieco szczuplejszy i schudł. Jakoś go tam pougniatałam i w końcu zaakceptowałam jego nowy wygląd. Przytulanki to taki przedmiot, z którym dziecko ma silny związek emocjonalny, która daje dziecku poczucie bezpieczeństwa. Wiąże się to również z tym, że dziecko bardzo przywiązuje się do swojego przyjaciela. Parę dni temu czytałam ogłoszenie rodziców, którzy wyznaczyli nagrodę dla znalazcy maskotki córeczki, która zgubiła swoją przytulankę w parku. Nie dziwię się rodzicom – dla ich dziecka zgubienie przyjaciela musiało być prawdziwą tragedią. Rolę przytulanki może pełnić nie tylko maskotka, ale także pieluszka, kocyk, czy jakiś inny przedmiot. Zazwyczaj jednak przytulanki są miękkie i po prostu – przytulne w dotyku. Dla dziecka to w końcu też jest przyjemne uczucie, gdy przytula się do czegoś, co jest zrobione z miłego materiału. Przytulanki czasem wybierają dzieciom rodzice i zostaje ona zaakceptowana przez maluszka, a czasem jest to samodzielny wybór dziecka. Gdy wytworzy się silna więź, przedmiot daje małemu człowiekowi poczucie bezpieczeństwa. Co więcej, pozwala „oderwać się” trochę od mamy, usamodzielnić i zacząć poznawać świat z milutkim towarzyszem pod ręką. W końcu mama nie zawsze i nie wszędzie może być przy dziecku, za to przytulanka raczej tak 🙂 Poznawanie świata jest dla maluchów ekscytujące, ale może się również wiązać z silnym stresem. Przytulanka pomaga przezwyciężyć lęk dziecka i dodaje odwagi podczas przekraczania nowych granic. Ten ważny dziecięcy przedmiot uczy także okazywania emocji – czułości, delikatności, szacunku. U niemowląt rolę przytulanki często pełnią kocyki, czy pieluszki, a u starszych dzieci najczęściej maskotki. Z taką właśnie przytulanką, która dodaje im odwagi przekraczają pierwszy raz próg przedszkola. I to dlatego zazwyczaj w najmłodszych grupach można przychodzić do przedszkola z ulubionym misiem, czy innym „Szczekusiem” 🙂 Oczywiście każde dziecko jest inne i wyjątkowe i zdarza się, że niektóre nie mają takiego bliskiego przyjaciela, a inne nie rozstają się z nim na krok 🙂
Tola nie ma jeszcze swojej przytulanki, ale zaczyna okazywać uczucia niektórym zabawkom – całuje je i przytula, cieszy się na ich widok. Do snu wybiera jeszcze dłoń rodziców. Ciekawe, czy wybierze na swoją przytulankę którąś z tych maskotek… 🙂 A może w przyszłości przytulankę wykonamy razem własnoręcznie…?

 

przytulanki

Uroczy miś z Ikei.

przytulanki

Lalka – szmacianka to prezent od przyjaciół. Ręcznie robione zabawki mają swój niepowtarzalny urok…

przytulankiprzytulanki

Po lewej stronie zabawka idealna dla najmłodszych – maskotka sensoryczna ze sklepu szafa-olafa.pl 🙂 Jest nie tylko puszysta i miękka w dotyku, ale również wykonana ze 100 % bawełny. Posiada kolorowe metki, które rozbudzają ciekawość dziecka – Tola chętnie je dotyka 😉 Po prawej świnka Pepe – prezent od przyjaciół.

przytulanki

Maskotka zrobiona z myślą o najmłodszych. Przytulanka wykonana z materiału, który ma chłonąć zapach mamy – najlepiej, aby mama spodziewająca się dziecka miała ją blisko siebie w trakcie snu. Za każdym razem, kiedy dziecko przytuli się do niej, będzie czuło uspokajający zapach swojej najbliższej osoby. To tak ważne w tych pierwszych miesiącach życia kiedy maluszki są przyzwyczajone do zapachu tylko jednej osoby… matki. Głowa słonika ma okrągły kształt, dzięki czemu dziecku łatwo ją chwytać i ćwiczyć sprawność manualną. Główka to także grzechotka – dzięki temu dziecko rozwija również zmysł słuchu!

maskotki

Sympatyczny i miły w dotyku kotek – to prezent od babci. Maskotka z H&M.

przytulanki

Maskotka – poduszeczka to takie 2w1 🙂 Może pełnić nie tylko funkcję poduszki (pamiętając o tym, że najmłodsze niemowlęta nie powinny spać na poduszce), ale także przytulanki i pocieszyciela.

przytulanki

przytulanki

Uwielbiam maskotki z Ikei – chyba bardziej niż moja córka! 😉

przytulanki

Dzieci od lat uwielbiają misie. To chyba najczęściej wybierana przytulanka 🙂 Taki misiowy pocieszyciel… Powyżej miś z Fundacji TVN „Nie jesteś sam”.

przytulanki

Uroczy zajączek ręcznie szyty – prezent od przyjaciół.

przytulanki

Dwie urocze maskotki, które były zemną jeszcze przed urodzeniem się Toli – po lewej miś z Nanu – Nana, po prawej – dawno temu dodatek do zakupów w Yves Rocher 🙂1 thought on “Przytulanki – wierzę w ich moc!”

Dodaj komentarz